Με επιτυχία οι Ρητορικοί Αγώνες – Τα αποτελέσματα

Με επιτυχία οι Ρητορικοί Αγώνες – Τα αποτελέσματα

Με μεγάλη συμμετοχή και φέτος οι Ε’ Διαλυκειακών Ρητορικών Αγώνων που ξεκίνησαν σήμερα και ολοκληρώνονται αύριο Σάββατο.

Οι αγώνες διοργανώνονται από το 1ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους ΠΕΟ2, τη Διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων, το Δήμο Τρικκαίων και την Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων.

Στο εγχείρημα που έγινε θεσμός και διεξάγεται για 5η συνεχόμενη χρονιά, συμμετέχουν 180 μαθητές από 14 Λύκεια του ν. Τρικάλων και 80 εκπαιδευτικοί.

Οι αγώνες περιλαμβάνουν τρία αγωνίσματα, τους Διττούς Λόγους, τον Αυθόρμητο Λόγο και τον Προτρεπτικό Λόγο, δίνοντας ένα δείγμα της ελεύθερης κριτικής σκέψης τους, του πρωτότυπου συνειρμικού λόγου καθώς και της προσπάθειας πειθούς στηριγμένης σε επικυρωτικό και ανασκευαστικό λόγο.

«Πρόκειται για μια γιορτή της ελληνικής γλώσσας, αφού δίδεται η δυνατότητα στα παιδιά να ανταλλάξουν συγκροτημένα και ευπρεπώς απόψεις στα πλαίσια της αυτοσχέδιας και αντιλογικής σκέψης, που ήδη από την αρχαιότητα καλλιέργησαν οι Έλληνες» τόνισε η διευθύντρια του 1ου ΓΕΛ Τρικάλων  κα. Αθανασία Ζαραμπούκα.

 Τα αποτελέσματα

Η Οργανωτική Επιτροπή ανακοινώνει τα αποτελέσματα των

Προκριματικών των Ε’ Διαλυκειακών Ρητορικών Αγώνων Ν. Τρικάλων.

Οι ημιτελικοί και τελικοί όλων των αγωνισμάτων θα διεξαχθούν αύριο Σάββατο 4/3/2017 στο 1ο ΓΕΛ Τρικάλων .  

Παρακαλούνται οι προκριθέντες (τακτικοί και αναπληρωματικοί)  να είναι στο 1ο ΓΕΛ αύριο στις 08:00.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΩΝ ΕΠΑΘΛΩΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ στους 3 ΠΡΩΤΟΥΣ  ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΟΜΙΛΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΙΤΤΩΝ ΛΟΓΩΝ.

Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποτελέσματα Αυθόρμητου Λόγου  
Προκριθέντες στον Ημιτελικό  
(με αλφαβητική σειρά)  
 
 
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ  
Ζουλιανίτη Ροδάνθη-Ζωή Α Ι. ΓΕΛ «Αθηνά»  
Κορκή Ελένη Α Ι. ΓΕΛ «Αθηνά»  
Κουτσιούμπας Χαράλαμπος Β 1ο ΓΕΛ  
Μάνου Σωτηρία Α 3ο ΓΕΛ  
Μπάλτου Ομηρόλη Β Μουσικό Σχολείο  
Νικολάου Ηλιάνα Α Μουσικό Σχολείο  
Πασσιά Κωνσταντίνα Β Μουσικό Σχολείο  
Τρίψα Χριστίνα Α 7ο ΓΕΛ  
 
 
 
 
Αναπληρωματικοί  Αυθόρμητου  
(με σειρά προτεραιότητας)  
Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ  
1 Παιάνα Κατερίνα Β 8ο ΓΕΛ  
2 Λόη Μαρκέλα Α ΓΕΛ Οιχαλίας  
3 Μητσιάδη Ζαχαρένια Β 4ο ΓΕΛ  
4 Γκουζιώτης Κωνσταντίνος Α 8ο ΓΕΛ  
5 Φλούλης Απόστολος Β ΓΕΛ Οιχαλίας  
6 Κουρσοβάλη Ηλιάνα Β 6ο ΓΕΛ  
7 Αζέλη Μαρία Α Μουσικό Σχολείο  
8 Μουζούρας Άρης Α 2ο ΓΕΛ  
 
Παρακαλούνται να παρίστανται και οι αναπληρωματικοί, ώστε να αναπληρώσουν τυχόν απουσίες   των τακτικών.  
 
 

 

 

 
Αποτελέσματα Προτρεπτικού Λόγου
Προκριθέντες στον Ημιτελικό
(με αλφαβητική σειρά)
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ
Γκανά Αγγελική Α 8ο ΓΕΛ
Λιάνος Γεώργιος Α Μουσικό Σχολείο
Ντελλής Αθανάσιος Γ 5ο ΓΕΛ
Ξάνθου Ουρανία Γ ΓΕΛ Οιχαλίας
Οικονόμου Ζωή Β 5ο ΓΕΛ
Παπαχρήστου Εύα Β 8ο ΓΕΛ
Χύτα Κυριακή Α 6ο ΓΕΛ
(Λόγω ισοβαθμίας προκρίνονται επτά ομιλητές)
Αναπληρωματικοί  Προτρεπτικού
(με σειρά προτεραιότητας)
Α/Α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ
1 Κούβελα Ευθυμία Α Ι.ΓΕΛ «Αθηνά»
2 Καλκάνη Σταυρούλα Γ 8ο ΓΕΛ
3 Μακρή Ευαγγελία Α Ι.ΓΕΛ «Αθηνά»
4 Κότσι Σύλβα Α ΓΕΛ Βαλτινού
5 Φλούλη Δήμητρα Α ΓΕΛ Οιχαλίας
6 Λεπεντσιώτη Μαρία Γ 8ο ΓΕΛ
Παρακαλούνται να παρίστανται και οι αναπληρωματικοί, ώστε να αναπληρώσουν τυχόν απουσίες  των τακτικών.

Αποτελέσματα Διττών Λόγων

(Με τυχαία σειρά)

 1η Ομάδα

Σακκά Δήμητρα, Γ τάξη, 8ο ΓΕΛ

Βέλλιου Χριστίνα, Β τάξη, 4ο ΓΕΛ

Σκαμπαρδώνη Ειρήνη, Α τάξη, Μουσικό Σχολείο

2η Ομάδα

Αναγνώστου Ελένη, Γ τάξη, 1ο ΓΕΛ

Σακκά Ζωή, Β τάξη, 8ο ΓΕΛ

Κωστοπούλου Ευαγγελία-Μαρία, Α τάξη, Ι.ΓΕΛ «ΑΘΗΝΑ»

3η Ομάδα

Μίχος Γεώργιος, Γ τάξη, ΓΕΛ Οιχαλίας

Χύτα Μαριάννα, Β τάξη, 4ο ΓΕΛ  

Φατλέ Δέσποινα, Α τάξη, Μουσικό Σχολείο

4η Ομάδα

Δήμου Δημήτριος,  Γ  τάξη, 8ο ΓΕΛ

Πλευρά Χρυσούλα, Β τάξη, 1ο ΓΕΛ

Παπαχρήστου Γεωργία, Α τάξη, Ι.ΓΕΛ «ΑΘΗΝΑ»

Οι είκοσι (20) καλύτεροι ομιλητές των Διττών Λόγων

( αλφαβητικά )

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ
Αναγνώστου Ελένη Γ 1ο ΓΕΛ
Βέλλιου Χριστίνα Β 4ο  ΓΕΛ
Δερμίσης  Χρήστος Α 1ο  ΓΕΛ
Δήμου  Δημήτριος Γ 8ο  ΓΕΛ
Κοτσόπουλος Χρίστος Β 4ο  ΓΕΛ
Κωνσταντάκος  Απόστολος Β 8ο ΓΕΛ
Κωστοπούλου Ευαγγελία – Μαρία Α Ι.ΓΕΛ. Αθηνά
Μίχος Γεώργιος Γ ΓΕΛ  Οιχαλίας
Μπάρδα Χριστίνα Β ΓΕΛ  Οιχαλίας
Μπιλιάλη Στυλιανή Γ ΓΕΛ  Βαλτινού
Πλευρά Χρυσούλα Β 1ο  ΓΕΛ
Πλιάτσικα Θεοδώρα Β 1ο ΓΕΛ
Ράρρα  Άλκηστη Β ΓΕΛ Βαλτινού
Σακκά  Δήμητρα Γ 8ο ΓΕΛ
Σακκά  Ζωή Β 8ο ΓΕΛ
Σκαμπαρδώνη Ειρήνη Α Μουσικό  Σχολείο
Τσάλλα  Μαρία Β 7ο ΓΕΛ
Τσιάρα  Αρετή Α Μουσικό  Σχολείο
Φατλέ  Δέσποινα Α Μουσικό  Σχολείο
Χύτα Μαριάννα   Β 4ο  ΓΕΛ

Παρακαλούνται να παρίστανται και οι 20 καλύτεροι ομιλητές, ώστε να αναπληρώσουν τυχόν απουσίες στους Διττούς Λόγους  

Σχόλια

σχόλια